DARMOWA WYSYŁKA I ZWROTY!

* przy zamówieniach powyżej 100zł

Ochrona przeciwsłoneczna – jak zadbać o zdrowie podczas opalania

Ochrona przeciwsłoneczna – jak zadbać o zdrowie podczas opalania

Wiosna to moment, w którym cała przyroda budzi się do życia! Także ludzie, stęsknieni za piękną pogodą – zaczynają coraz chętniej planować krótkie wyjazdy, spacery oraz wakacyjne urlopy.

Kto z nas nie marzy o tym, by usiąść w wygodnym leżaku i złapać kilka promieni słonecznych?

Bardzo często jednak, w euforii spowodowanej wizją przyjemnie spędzonego czasu, zapominamy o tym, że słońce nie jest najlepszym sprzymierzeńcem pięknie wyglądającej skóry.

Oczywiście przebywanie na nim przy odpowiedniej ochronie i przez umiarkowany czas sprzyja produkcji witaminy D oraz hamuje rozwój krzywicy. Niestety, może także prowadzić do poparzeń słonecznych, starzenia się skóry, a nawet do rozwoju raka skóry! 

Jak więc z głową zaplanować przyjemne opalanie? 

Rodzaje promieniowania słonecznego

Zacznijmy od początku: stan naszej skóry zależy od wielu czynników – diety, nałogów (lub ich braku 😉), zabiegów i kosmetyków, które stosujemy, ale także… od tego, w jaki sposób wystawiamy ją na promienie słoneczne. 

Ciągle słyszymy w radiu czy telewizji o szkodliwości promieniowania, ale jak ono właściwie działa i czy każde promieniowanie jest szkodliwe?

Promienie słoneczne to rodzaj fali elektromagnetycznej, w której skład wchodzą: światło widzialne, promieniowanie podczerwone oraz znane wszystkim promieniowanie ultrafioletowe (UV). 

W tej ostatniej kategorii możemy wyróżnić: 

  • Promieniowanie UVA
  • Promieniowanie UVB
  • Promieniowanie UVC

Dla skóry najbardziej niebezpieczne są dwa pierwsze rodzaje promieniowania. UVA może powodować reakcje alergiczne, a nawet wywoływać fotostarzenie się skóry (ponieważ wnika bardzo głęboko w jej włókna kolagenowe). Promieniowanie UVB z kolei sprzyja wytwarzaniu pigmentu, który nadaje skórze piękny kolor. Niestety, jest ono odpowiedzialne także za poparzenia słoneczne, które często przyczyniają się do powstawania rumienia. Nadmierna ekspozycja na te promienie może także skutkować rozwojem raka skóry – czerniaka. Jedynie ostatnie – promieniowanie UVC – jest właściwie całkowicie bezpieczne dla naszej skóry, gdyż jest prawie w całości absorbowane przez warstwę ozonową, dzięki czemu praktycznie do nas nie dociera.

Ochrona przeciwsłoneczna – jak zapobiegać nieprzyjemnym skutkom promieniowania?

Powyższe opisy mogą brzmieć dołująco, ale spieszymy z dobrymi wiadomościami! Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy połączyć przyjemność płynącą z opalania ze zdrowym rozsądkiem i chęcią dbania o swoje zdrowie. 

Ochrona przeciwsłoneczna może przybierać wiele postaci i jedynie od Ciebie zależy, na którą z nich się zdecydujesz. Jest jednak niezbędna do zachowania młodo wyglądającej skóry. Dlaczego? Ponieważ to właśnie światło słoneczne jest jednym z głównych czynników sprzyjających procesowi przedwczesnego starzenia się skóry. Promienie UV wnikają w nią, uszkadzając kolagen oraz elastynę – które odpowiadają za utrzymanie jej prawidłowej struktury. 

Dlatego w zależności od pory roku warto skupić się na:

Ochronie przeciwsłonecznej twarzy

W pierwszej kolejności zadbaj o twarz! To ona jest najbardziej narażona na kontakt ze słońcem (pamiętaj, że skórę twarzy eksponujesz nawet podczas zwykłego spaceru czy jazdy na nartach w zimie!).

Zobacz też: Advanced Day Total Protect SPF30 [50ml] MEDIK8

Ochrona przeciwsłoneczna twarzy to nic innego jak pamiętanie o tym, by przy dłuższym kontakcie ze słońcem założyć zacieniającą czapkę czy kapelusz lub włożyć okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem.

Dodatkowo warto nałożyć na skórę twarzy odpowiedni kosmetyk: może być to krem lub dostępny w drogerii lekki podkład z filtrem przeciwsłonecznym.

Ochronie przeciwsłonecznej całego ciała

Oczywiście w cieplejsze dni, kiedy pragniemy wskoczyć w strój kąpielowy i spędzić cały dzień na plaży lub przy basenie, przyda nam się zwiększona ochrona przeciwsłoneczna.

Przede wszystkim pamiętaj, by swój czas dzielić pomiędzy słoneczne zakątki a zacienione miejsca. Ponadto, jeśli marzysz o pięknej opaleniźnie, w twojej kosmetyczce nie może zabraknąć kremu lub olejku z filtrem SPF.

Wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej (inaczej SPF od ang. sun protection factor) umieszcza się na etykietach kosmetyków, by pokazać stopień ochrony przed promieniowaniem UVB.

Zaleca się stosowanie ochrony o wysokości co najmniej 30 SPF, jednak jej wysokość należy dopasować także do rodzaju skóry (np. skóra skłonna do zaczerwienień będzie wymagała wyższego filtra) oraz do stanu zdrowia (np. kobiety w ciąży są bardziej narażone na powstawanie przebarwień skóry).

Ochrona przeciwsłoneczna – mity

Na koniec warto podkreślić, że nie wszystkie porady zdrowotne, a nawet informacje zawarte na etykiecie kosmetyków, są godne zaufania.

Po pierwsze, nie istnieje całkowita „blokada przeciwsłoneczna”. Niestety żaden kosmetyk nam jej nie zapewni, dlatego warto dozować sobie przyjemność płynącą z opalania. Długotrwałe przebywanie na słońcu jest niewskazane, nawet w sytuacji, gdy zastosujemy najwyższy filtr SPF.

Może Cie zainteresuje: City SUN SPF 50+ 50ml DOTTORE

Po drugie, kosmetyki z filtrem powinno się stosować chwilę przed wyjściem na słońce (by miały czas wchłonąć się w skórę) oraz nanosić ponownie w odpowiednich odstępach czasu. Każdy kosmetyk prędzej czy później traci swoją moc (lub spływa w trakcie kąpieli w morzu czy basenie) – stąd tak ważne jest, by stosować ochronę przeciwsłoneczną kilka razy w ciągu dnia spędzonego na słońcu, nawet jeśli na etykiecie widnieje napis „całodzienna ochrona”.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *