DARMOWA WYSYŁKA I ZWROTY!

* przy zamówieniach powyżej 100zł

Jakie składniki powinien zawierać skuteczny produkt na trądzik?

Jakie składniki powinien zawierać skuteczny produkt na trądzik?

Przez wiele lat panowała opinia, że najlepszym sposobem na zmniejszenie objawów trądziku jest działanie antybakteryjne i wysuszające. Niestety po krótkiej pozornej poprawie okazywało się, że stan skóry uległ znacznemu pogorszeniu, bo oprócz nasilenia zmian pojawiło się odwodnienie, podrażnienie i zwiększone wydzielanie sebum.

Na szczęście od pewnego czasu podejście do trądziku znacznie się zmieniło. Przede wszystkim zwiększyła się świadomość osób dotkniętych tą chorobą, które coraz częściej odwiedzają gabinety kosmetologiczne w poszukiwaniu profesjonalnego doboru planu zabiegów terapeutycznych i pielęgnacji domowej.

Trądzik trądzikowi nierówny

Tworząc plan pielęgnacyjny dla osoby z cerą trądzikową należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • rodzaj trądziku – czy przeważają zaskórniki otwarte/zamknięte, czy jednak występuje więcej zmian o charakterze zapalnym,
  • stan bariery hydrolipidowej – często jest on zaburzony przez stosowanie silnych kosmetyków z kwasami bez właściwego nawilżania, a bez odpowiedniej bariery wodno-tłuszczowej nie osiągnie się widocznych i długofalowych efektów,
  • wiek – inaczej traktuje się trądzik młodzieńczy, niż ten u osób dorosłych,
  • inne potrzeby skóry, takie jak zmarszczki, przebarwienia, naczynka, którymi warto się zaopiekować, aby wielokierunkowo poprawić stan cery.

Najskuteczniejsze składniki przeciwtrądzikowe

Kwas salicylowy

Znany składnik o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Kiedyś stosowany w formie spirytusu salicylowego, który już na szczęście odszedł w zapomnienie. Niweluje stany zapalne i zmniejsza rozrost bakterii Cutibacterium Acnes (dawniej Propionibacterium Acnes) odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych oraz reguluje wydzielanie sebum.

Niacynamid

Niacynamid, czyli witamina B3, ma zbawienny i wielokierunkowy wpływ na skórę dotkniętą trądzikiem. Jest naturalnym antybiotykiem. Z jednej strony działa przeciwzapalnie, a z drugiej naprawia uszkodzoną barierę hydrolipidową, dzięki czemu zmniejsza podrażnienia i uczucie ściągnięcia. Stymuluje procesy regeneracyjne skóry.

Floretyna

W przebiegu trądziku wytwarzane są ogromne ilości wolnych rodników, stąd bardzo istotne jest stosowanie skutecznych antyoksydantów. Jednym z nich jest floretyna, które oprócz aktywności przeciwrodnikowej wykazuje właściwości antybakteryjne, zmniejsza nasilenie stanów zapalnych oraz reguluje wydzielanie sebum. Doskonale sprawdza się w towarzystwie witaminy C.

Witamina C

Kwas askorbinowy to najbardziej znany antyoksydant. Warto wspomnieć, że w pielęgnacji cery trądzikowej bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego stężenia, najlepiej do 10%, ponieważ wyższa koncentracja może ją podrażnić. Alternatywę stanowią pochodne kwasu askorbinowego, na przykład tetraizopalmitynian askorbylu lub glukozyd askorbylu, które wykazują mniejszą aktywność, ale są równie skuteczne.

Kwas azelainowy

Produkty z kwasem azelainowym powinny się znaleźć w każdym planie pielęgnacyjnym dla osób z cerą trądzikową ze względu na jego wszechstronne działanie: zmniejsza stan zapalny, niweluje rumień, ogranicza powstawanie zmian trądzikowych, ale również rozjaśnia przebarwienia pozapalne, nie powodując podrażnień.

Retinal (aldehyd retinowy)

Retinoidy wykazują ogromną skuteczność w zmniejszaniu objawów trądziku, zarówno w leczeniu dermatologicznym (izotretynoina i kwas retinowy), jak i w produktach do pielęgnacji domowej. Retinal to najbardziej aktywna forma witaminy A dostępna w kosmetykach, który w skórze przekształca się w kwas retinowy. Zmniejsza wydzielanie sebum, reguluje procesy złuszczania i dodatkowo (w odróżnieniu od retinolu) działa antybakteryjnie oraz może być stosowany nawet przy cerze wrażliwej, naczynkowej i z trądzikiem różowatym.

Wąkrotka azjatycka

Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej (Centella Asiatica, w skrócie CICA) to zbawienny składnik w pielęgnacji wszystkich rodzajów cer, również z objawami trądziku. Posiada właściwości silnie nawilżające, przeciwzapalne i regenerujące. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza niedoskonałości i odbudowuje barierę ochronną skóry. Świetnie sprawdzi się w trakcie leczenia dermatologicznego lub terapii kwasami i retinoidami.

Tlenek cynku

Tlenek cynku jest wręcz niezbędny, aby zharmonizować funkcjonowanie cery trądzikowej: zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, dzięki czemu reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza regenerację skóry. Jest również skutecznym filtrem mineralnym o szerokim spektrum działania przeciw promieniom UVA i UVB, a jak wiadomo ochrona przeciwsłoneczna jest jednym z najważniejszych filarów odpowiedniej pielęgnacji każdej cery, zwłaszcza trądzikowej. Co ciekawe, przyspiesza metabolizm witaminy A, więc świetnie się sprawdzi przy budowaniu tolerancji na retinol bądź retinal.

Najskuteczniejsze produkty na trądzik

Oczyszczanie poranne:

Medik8 Calmwise Soothing Cleanser 

Delikatna pianka, która łagodzi podrażnienia i nie narusza płaszcza hydrolipidowego.

https://estezee.pl/p/calmwise-soothing-cleanser-medik8-150-ml/

Cell Fusion C pHbiome Gel Cleanser

Łagodny żel dbający o mikrobiom skóry trądzikowej, usuwający wszelkie zanieczyszczenia.

https://estezee.pl/p/c-expert-ph-biome-gel-cleanser-210ml-cell-fusion-c/

Oczyszczanie wieczorne:

Mesoestetic Purifying Mousse

Skutecznie oczyszczająca pianka na bazie kwasów AHA i BHA, która niweluje objawy trądziku.

https://estezee.pl/p/purifying-mousse-150ml/

PCA Skin Blemish Control Bar

Produkt w postaci mydełka do zadań specjalnych – doskonale oczyszcza skórę, działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo, zmniejsza przebarwienia pozapalne.

https://estezee.pl/p/blemish-control-bar-92-4-ml-pca-skin/

Produkty z retinalem:

Dermomedica 0,05% Retinal Cream

Krem z aldehydem retinowym (retinalem) działa antybakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum i poprawia strukturę skóry.

https://estezee.pl/p/005-retinal-cream-60ml-dermomedica/

Medik8 Crystal Retinal 3

Serum z retinalem w stężeniu 0,03% redukuje objawy trądziku i opóźnia procesy starzenia się skóry.

https://estezee.pl/p/serum-na-noc-z-aldehydem-retinowym-003-medik8/

Przeciwtrądzikowe kremy na noc:

Dermomedica Azelaic Cream

Krem na bazie kwasu azelainowego, który wielokierunkowo poprawia stan cery trądzikowej – działa przeciwzapalnie, zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników oraz redukuje przebarwienia pozapalne.

https://estezee.pl/p/krem-terapeutyczny-z-kwasem-azelainowym-60ml-dermomedica/

PCA Skin Clearskin Cream

Wielozadaniowy krem do pielęgnacji cery trądzikowej – połączenie niacynamidu, retinolu i składników nawilżających doskonale zadba o wymagającą cerę redukując objawy trądziku i uzupełniając nawodnienie.

https://estezee.pl/p/clearskin-cream-47-6-g-pca-skin/

Sera przeciwtrądzikowe:

Dermaquest DermaClear Serum

Kosmeceutyk o intensywnym działaniu przeciwstarzeniowym, regulującym wydzielanie sebum, przeciwzapalnym i przeciwzaskórnikowym. Dodatkowo zmniejsza przebarwienia pozapalne. Dzięki probiotykom dba o mikrobiom skóry.

https://estezee.pl/p/intensywne-serum-do-skory-ze-zmianami-tradzikowymi-i-przebarwieniami-pozapalnymi-30ml-dermaquest/

Dermomedica Healing B3-LA Serum

Serum doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej z dużym nasileniem stanu zapalnego oraz zaburzoną barierą hydrolipidową. Połączenie niacynamidu, kwasu linolowego i kojących ektraktów łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i silnie regeneruje skórę.

https://estezee.pl/p/serum-z-witamina-b3-i-kwasem-linolenowym-30ml-dermomedica/

Kremy nawilżające dla cery trądzikowej:

Cell Fusion C Aquaporin Cream

Krem silnie nawilżający. Aktywuje akwaporynę, która jest kanałem wodnym skóry, dzięki czemu umożliwia doskonałe nawilżenie skóry, jednocześnie zmniejszając poziom obrzęku poprzez obniżenie temperatury skóry.

https://estezee.pl/p/aquaporin-cream-50ml-cell-fusion-c/

Dottore Hydratore

Krem wyróżnia się połączeniem kwasu migdałowego i ektoiny, dzięki czemu redukuje niedoskonałości i jednocześnie zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia.

https://estezee.pl/p/hydratore-50ml-dottore/

Preparaty punktowe na wypryski:

Mesoestetic Imperfection Control

Krem skutecznie redukuje wszelkie zmiany trądzikowe, a dzięki delikatnym pigmentom zapewnia efekt kamuflażu.

https://estezee.pl/p/imperfection-control-10ml-mesoestetic/

Medik8 Blemish SOS

Zawarty w żelu kwas azelainowy i salicylowy świetnie radzą sobie z niwelowaniem stanów zapalnych, zapobiegają powstawaniu zaskórników, ograniczają nadprodukcję sebum.

https://estezee.pl/p/blemish-sos-medik8-15-ml/

Kremy SPF z tlenkiem cynku:

Cell Fusion C Clear Sunscreen SPF48

Krem na bazie tlenku cynku i dwutlenku tytanu zapewnia skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, jak również redukuje zmiany trądzikowe i reguluje wydzielanie sebum.

https://estezee.pl/p/clear-sunscreen-100-spf-48-pa-2x35ml-cell-fusion-c/

Dermomedica Antioxidant Mineral Cream SPF30

Lekki krem przeciwsłoneczny oparty na tlenku cynku i silnych antyoksydantach doskonale chroni przed promieniami UV, zapewniając działanie przeciwtrądzikowe.

https://estezee.pl/p/przeciwstarzeniowy-krem-antyoksydacyjny-spf-30-60ml-dermomedica/

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *