DARMOWA WYSYŁKA I ZWROTY!

* przy zamówieniach powyżej 100zł

Prawidłowa kolejność stosowania kosmetyków w domu

Prawidłowa kolejność stosowania kosmetyków w domu

Coraz więcej osób starannie dobiera produkty do pielęgnacji twarzy czy ciała. Oprócz odpowiedniego dopasowania kosmetyku do potrzeb skóry bardzo istotna jest odpowiednia kolejność stosowania, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Przez ogromny wybór produktów i ich różne rodzaje można łatwo się pogubić i nieświadomie używać preparatów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Etapy pielęgnacji twarzy

Poniżej znajdziesz schemat pielęgnacji porannej i wieczornej, w dalszej części artykułu każdy z etapów jest szczegółowo opisany.

Pielęgnacja poranna:

– oczyszczanie

– krem/serum pod oczy

– serum (antyoksydacja)

– krem (opcjonalnie)

– krem SPF

Pielęgnacja wieczorna:

– demakijaż

– oczyszczanie

– peeling (1-2 razy w tygodniu)

– maseczka (wedle potrzeb)

– krem/serum pod oczy

– serum (np. retinoidy, kwasy)

– krem

Demakijaż i oczyszczanie

Aby właściwie przygotować skórę do przyjmowania substancji aktywnych, trzeba najpierw ją prawidłowo oczyścić. W zależności od pory dnia stosuje się różne kosmetyki.

Zacznijmy od pielęgnacji wieczornej. Jeżeli w ciągu dnia był nakładany makijaż, należy najpierw usunąć jego pozostałości, a więc wykonać demakijaż. Rekomendujemy użyć do tego płynu micelarnego, chusteczek do demakijażu, mleczka bądź olejku.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie oczyszczanie. Kosmetyk do oczyszczania powinien być dobrany zarówno pod względem potrzeb skóry, jak i naszych preferencji co do konsystencji produktu. Najczęściej wybierane są pianki, żele lub kremy myjące. Osoby o cerze suchej, wrażliwej i naczynkowej w większości sięgają po pianki i kremy myjące, natomiast żele stosują głównie właściciele cery tłustej, trądzikowej i mieszanej. Nie oznacza to oczywiście, że przy cerze naczynkowej nie można stosować żelu – wszystko zależy od przeznaczenia produktu i jego substancji aktywnych.

Jeżeli nie wykonujesz makijażu – możesz od razu przejść do drugiego etapu, czyli oczyszczania.

Oto nasze propozycje produktów do demakijażu i oczyszczania:

Zestaw: olejek do demakijażu i pianka nawilżająca Dermomedica:

https://estezee.pl/p/lipid-control-cleanser-snail-foam-cleanser-2x150ml-dermomedica/

Oczyszczająca pianka do skóry wrażliwej Cell Fusion C:

https://estezee.pl/p/low-ph-pharrier-cleansing-foam-165ml-cell-fusion-c/

Żel oczyszczający z kwasami AHA/BHA Medik8

https://estezee.pl/p/surface-radiance-cleanse-medik8-150-ml/

Tonizacja – przy cerach problematycznych

Jeszcze parę lat temu tonik był obowiązkowym etapem pielęgnacji. Obecnie odchodzi się od tej zasady, ponieważ większość produktów oczyszczających ma pH zbliżone do fizjologicznego i nie trzeba go przywracać tonizacją.

W przypadku cery problematycznej, np. z trądzikiem zapalnym, zaskórnikowym czy różowatym warto stosować toniki z wysokim stężeniem składników aktywnych, aby dodatkowo zadziałać terapeutycznie na skórę. Tego typu produkty zawierają najczęściej kompozycję kwasów AHA, BHA i substancje łagodzące, które niwelują objawy problemów skórnych i stymulują skórę do regeneracji.

Toniki rekomendowane przez naszych specjalistów:

Tonik zmniejszający widoczność porów Medik8

https://estezee.pl/p/pore-minimising-tonic-medik8-100-ml/

Tonik z kwasami AHA i BHA Purito

https://estezee.pl/p/aha-bha-refreshing-solution-100ml-purito/

Krem/serum pod oczy

Skóra wokół oczu jest najcieńsza ze wszystkich partii ciała, dlatego wymaga szczególnej troski. Oprócz delikatnego demakijażu i oczyszczania warto przeznaczyć czas na nałożenie odpowiedniego produktu pielęgnacyjnego. Warto wiedzieć, że kosmetyki pod oczy nakłada się jedynie na skórę na kości oczodołowej – jeżeli krem zaaplikuje się bliżej linii rzęs może on podrażnić oczy.

Ten krok pielęgnacji rekomendujemy wykonywać dwa razy dziennie, zawsze przed nałożeniem serum na całą twarz.

Skuteczne kremy i sera pod oczy

Przeciwzmarszczkowy krem na okolice oczu Hydropeptide

https://estezee.pl/p/eye-authority-15ml-hydropeptide/

Krem nawilżający pod oczy Dottore

https://estezee.pl/p/nmf-xpress-eyes-15ml-dottore/

Serum pod oczy z retinolem Medik8

https://estezee.pl/p/retinol-eye-tr-medik8-7-ml/

Serum – źródło antyoksydantów i składników aktywnych

Kiedy skóra jest odpowiednio oczyszczona, czas zaopatrzyć ją w składniki aktywne. Serum przeważnie ma formę płynną bądź żelową, nie występują w nim substancje lipidowe.

W pielęgnacji dziennej warto postawić na antyoksydanty, takie jak witamina C, floretyna, czy dysmutaza ponadtlenkowa – ochronią one skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników, które są główną przyczyną starzenia się skóry. Witamina C należy do złotego trio przeciwstarzeniowego – wraz z retinoidami i filtrami SPF dba o zachowanie młodego wyglądu.

Wieczorem polecamy stosować preparaty z kwasami, peptydami bądź z retinoidami, których zadaniem jest stymulować odnowę skóry, do której należy przyspieszenie produkcji kolagenu i elastyny, rozjaśnienie przebarwień, wyrównanie kolorytu, jak również łagodzenie objawów cery naczynkowej (niwelowanie rumienia). W związku z tym, że serum obfituje w składniki aktywne, należy je stosować zgodnie ze sposobem użycia napisanym na opakowaniu, bądź wskazanym przez kosmetologa, aby nie narazić się na objawy niepożądane (nadmierne złuszczanie, podrażnienie, zaczerwienienie skóry).

Jeżeli serum występuje w buteleczkę z kroplomierzem – należy pamiętać o tym, aby nie dotykać pipetą skóry, ponieważ istnieje duże ryzyko zanieczyszczenia produktu, przez to skróci się czas jego przydatności do stosowania. Najlepiej nałożyć parę kropli na opuszki palców i wklepać bezpośrednio w skórę.

Najskuteczniejsze sera

Serum na noc z retinalem Medik8

https://estezee.pl/p/serum-na-noc-z-aldehydem-retinowym-003-medik8/

Serum na dzień z antyoksydantami Dermomedica

https://estezee.pl/p/vitamin-ce-serum-15ml-dermomedica/

Serum na przebarwienia z kwasami Dermaquest

https://estezee.pl/p/skinbrite-serum-30ml-dermaquest/

Krem – nawilżenie i regeneracja

Każda cera potrzebuje odpowiedniego nawilżenia (nawet cera tłusta), dzięki niemu może funkcjonować w prawidłowy sposób. Najpopularniejszymi składnikami nawilżającymi są kwas hialuronowy, wąkrotka azjatycka, czy gliceryna. Warto wspomnieć, że składamy się w 70% z wody, natomiast w warstwie rogowej naskórka jest jej już tylko 10%. Przy nieodpowiednim nawilżaniu, nadmiernym złuszczaniu i wysuszaniu skóry ten poziom maleje, co skutkuje zmęczonym wyglądem i szorstkością.

Jeżeli stosowane przez Ciebie serum na dzień oprócz antyoksydantów zawiera również składniki nawilżające – w pielęgnacji dziennej możesz pominąć aplikację kremu. W przypadku cery suchej o zaburzonym płaszczu hydrolipidowym jest on konieczny.

Wieczorem rekomendujemy aplikację kremu o właściwościach nawilżających, aby zachować równowagę. Ponadto, przy stosowaniu preparatów z kwasami czy retinoidami lub przy uszkodzonej barierze ochronnej krem powinien mieć również właściwości regenerujące, aby nie doprowadzić do nadmiernego złuszczania i przesuszenia skóry.

Jeżeli na co dzień nie stosujesz serum z kwasami czy retinoidami, rekomendujemy, aby krem na noc oprócz działania nawilżającego posiadał również właściwości przeciwstarzeniowe. Świetnie sprawdzą się kosmetyki z peptydami, np. argireliną, które działają na skórę relaksująco i ich efekty porównywalne są do toksyny botulinowej.

Polecane produkty:

Ultrabogaty krem liftingujący Hydropeptide

https://estezee.pl/p/power-lift-30ml-hydropeptide/

Regenerujący krem nawilżający Retix.C

https://estezee.pl/p/ultra-repair-moisturizer-50ml-retix-c/

Krem regenerujący z wąkrotką azjatycką Purito

https://estezee.pl/p/dermide-cica-barrier-sleeping-pack-80ml-purito/

Filtr SPF – przez cały rok

Kremy z filtrem kojarzą się tylko z okresem wiosenno-letnim, kiedy świeci słońce. Czy wiesz, że promienie UVA przechodzą przez chmury i szyby? Właśnie dlatego kremy z filtrem powinno się stosować codziennie przez cały rok.

Ponadto dowiedziono, że światło niebieskie pochodzące z ekranów komputerów i telefonów jest ogromnym źródłem wolnych rodników, które degradują komórki naskórka. To kolejny powód dlaczego powinno się stosować filtry SPF każdego dnia. Jeżeli dużo czasu spędzasz przed ekranami, warto zaopatrzyć się w produkty, które dodatkowo chronią przed światłem HEV (High Energy Visible Light).

Najlepsze kremy z SPF

Krem nawilżajacy SPF50 Cell Fusion C

https://estezee.pl/p/cure-sunscreen-100-spf-50-pa-set-50-ml-cell-fusion-c/

Krem z filtrem SPF30 i witaminą C Medik8

https://estezee.pl/p/daily-radiance-vitamin-c-50ml-medik8/

Peptydowo-przeciwstarzeniowy krem z najwyższą ochroną mineralną Dermaquest

https://estezee.pl/p/peptydowo-przeciwstarzeniowy-krem-z-najwyzsza-ochrona-mineralna-spf50-57-ml-dermaquest/

Złuszczanie – nie codziennie!

Złuszczanie martwych komórek naskórka jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji. Na rynku występują różne rodzaje peelingów:

enzymatyczne – na bazie enzymów z owoców papai i ananasa, czyli papainy i bromelainy, przeznaczone do każdego rodzaju skóry, w szczególności wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem zapalnym i różowatym,

chemiczne – stworzone z kwasów AHA i BHA o niskich stężeniach np. z kwasu glikolowego, mlekowego, salicylowego, polecane osobom o cerze z oznakami starzenia, przebarwieniami i rozszerzonymi porami,

mechaniczne – z drobinkami minerałów lub łupin pestek owoców rekomendowane osobom o cerze odpornej, grubej, tłustej lub mieszanej, dojrzałej.

Ważna jest częstotliwość wykonywania peelingów – maksymalnie można je stosować 2 razy w tygodniu, w przypadku cery delikatnej wystarczy raz na tydzień.

Peelingi wybrane przez naszych kosmetologów

Peeling enzymatyczny do każdego rodzaju skóry Cell Fusion C

https://estezee.pl/p/papaya-granule-peels-50-g-cell-fusion-c/

Peeling na bazie kwasów i retinolu pHformula

https://estezee.pl/p/dermabrasion-cream-50ml-phformula/

Dwuetapowy peeling mechaniczno-kwasowy Hydropeptide

https://estezee.pl/p/polish-plump-face-peel-15ml30ml-hydropeptide/

Maski – wedle potrzeb

Maski, maseczki, to świetna forma wykonania sobie zabiegu w domowym zaciszu. W zależności od preferencji możesz wybrać maski na płacie, kremowe, glinkowe, całonocne bądź aplikowane na określony czas. Taki produkt najlepiej nałożyć na skórę po oczyszczeniu i wykonaniu peelingu. Przed nałożeniem zawsze sprawdź sposób użycia, który jest określony na opakowaniu – maska, która jest rekomendowana na wyznaczony czas nie może być zostawiona  na skórze na całą noc.

Przykłady wyjątkowych masek

Terapeutyczna maska dyniowa Dermaquest

https://estezee.pl/p/terapeutyczna-maska-dyniowa-57-ml-dermaquest/

Maska przeciwzapalna z witaminą B3 do cery trądzikowej pHformula

https://estezee.pl/p/v-i-t-a-b3-mask-50ml-phformula/

Maska detoksykująca z węglem Cosmedix

https://estezee.pl/p/detox-mini-activated-charcoal-mask-37g-cosmedix/

Maska głęboko nawilżająca PCA Skin

https://estezee.pl/p/hydrating-mask-60-0-g-pca-skin/

Jeżeli nie masz ustalonej pielęgnacji dopasowanej do potrzeb swojej skóry, lub masz wątpliwości co do stosowania niektórych produktów – zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *